Oops!
Start Date is not before End Date

Filter Events by

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
All Day - Holiday Closing
11:30 AM - Walk-in Tech Help
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Lynne Verikios
Gallery @ 2902 Presents Paintings by Mayra Rivera-Pinto
Kotler Art Gallery: Selections from the Great Mexican-American Songbook by Paul Valadez
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby and Toddler Time
10:15 AM - Chair Yoga For All
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time: Awesome Authors
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - New Year, New Skills: Learn with Lynda.com
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Walk-in Tech Help
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Book Discussion: Behold The Dreamers by Imbolo Mbue
2:00 PM - Story Time
2:00 PM - Walk-In Tech Help
3:00 PM - Adult Writing Workshop
3:30 PM - After School Art
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:30 PM - Board Gaming
6:00 PM - Bloomingdale GiveBack
6:00 PM - Needle People
6:30 PM - Intro to Ukulele- Strum and Sing
6:30 PM - Master Gardener: Wildlife
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Online Classes
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Storytime
10:30 AM - Bookkeeping Basics
10:30 AM - Rug Hooking
10:30 AM - Toddler Time
10:50 AM - Wee Artists
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:00 PM - Knitters @ Fendig
1:00 PM - Whodunit Book Discussion: The Good Daughter By Karin Slaughter
1:30 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - Wee Artist
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Learning Circle: Technology
2:00 PM - Mahjong Class
2:30 PM - Introduction to the James J. Lunsford Law Library and Overview of the Local Court System
2:30 PM - Sit. Stay. Read.
3:00 PM - Game Zone
3:00 PM - Walk In Tech Help
3:30 PM - Galactic Guardians Watch Party
3:30 PM - STEAM Club
4:30 PM - Guardian ad Litem Information Session
4:30 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Game Zone
6:00 PM - Painted Arts: Artist Reception
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:30 PM - Friends of the New Tampa Regional Library Board Meeting
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Craft Night Out
10:00 AM - Chess Nut Society
10:15 AM - Ruskin Knitters
10:30 AM - NIA: Non-Impact Aerobics
10:30 AM - The Snow Queen
11:30 AM - Baby and Toddler Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Fun Friday!
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:30 PM - First Friday Film: Crazy Rich Asians
2:30 PM - Junior Book Club
2:30 PM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
4:00 PM - Knitting @ Jimmie Keel
4:00 PM - Online Genealogy Resources
10:00 AM - Chess Club at the Library
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:00 AM - ZipperZapper KidZ Sewing @ the HIVE
10:15 AM - Hatha Flow Yoga
10:30 AM - Passport Fair
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Science Saturdays
11:00 AM - Living with Legal Lingo
11:00 AM - Personal Digital Archiving
1:00 PM - Chess Do It @ The Lutz Library!
2:00 PM - Book Talk: A Pillar of Fire with Author Casey Curry
2:00 PM - Kidzumba
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Intro to 3D Printing
3:00 PM - Saturday Afternoon at the Movies: Christopher Robin
4:30 PM - Recording Studio Open Orientation
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Lynne Verikios
Gallery @ 2902 Presents Paintings by Mayra Rivera-Pinto
Kotler Art Gallery: Selections from the Great Mexican-American Songbook by Paul Valadez
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
2:00 PM - Let's Play Board Games
2:00 PM - Pokemon
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Jump, Jive And Jam!
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Walk-In Tech Help: New Year, New Tech
10:30 AM - Yoga 101: Intro to Yoga for Adults
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Family Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:45 AM - Peace in the Pages: Meditation & Book Discussion
12:30 PM - Floss and Friends
1:00 PM - Cursive for Kids!
1:30 PM - Baby Time
1:45 PM - KidsCode!
2:00 PM - Creative Writing
2:00 PM - Learning Circle: Languages
2:30 PM - STEAM Squadron: Block Party!
3:00 PM - STEAM Club: DIY Dino Fossils
3:30 PM - 3D Design TinkerCAD Open Lab
3:30 PM - Motion Commotion
3:30 PM - Storytelling Workshop (5-Week Series)
3:30 PM - Storytelling Workshop (5-Week Series)
4:00 PM - Classic Movie: Frankstein 1932
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:00 PM - Virtual Reality Video Games
4:30 PM - Storytelling Workshop (5-Week Series)
5:15 PM - Get Moving! Zumba
6:00 PM - Zentangle
6:15 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Tech and Health
7:00 PM - Bedtime Stories
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Plan Educacional Individualizado de su Hijo
10:00 AM - Sassy Stitchers
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Toddler Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Bilingual Storytime Programa de Cuentos Bilingües
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time 2 year olds
10:30 AM - Story Time: Draw and Tell
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Baby Time
10:35 AM - Story Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Fun Wise Math For Children
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:15 AM - Story Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'n Play
1:00 PM - Mah Jongg @ The Library
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - Book Discussion: Gone With the Wind By Margaret Mitchell
1:30 PM - Chair Yoga for All
2:00 PM - Book Discussion: A Gentleman In Moscow by Amor Towles
2:00 PM - Movie Matinee
2:00 PM - The History of Gasparilla
2:00 PM - Word: Introduction
2:30 PM - Walk-in Tech Help
3:00 PM - Introduction to iPad & iPhone
3:30 PM - DIY Crafting: Create Mosaic Art with Magazines
3:30 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead!: Block Party
3:30 PM - New Year, New Gadgets!
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Maker Lab
4:00 PM - Art After School
4:30 PM - Toddler Time
5:00 PM - KidsCode
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Seminole Heights Knitters & Knotters
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:30 PM - Block Party!
6:30 PM - Book Discussion: A Gentleman In Moscow by Amor Towles
6:30 PM - Brandon Area Genealogy And Historical Society
6:30 PM - Make It @ Your Library: Bullet Journals
6:30 PM - Master Gardener: Terrariums
6:30 PM - Papercrafting: Sparkle N Sprinkle
6:30 PM - Yoga for Everybody
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Master Gardener: Safety in the Garden: Snakes, Bugs and Garden Gloves
7:00 PM - Teen Volunteer Orientation
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Beginner's Sewing Workshop: Fabric Basket
10:00 AM - Estate Planning: The Four Core Documents
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:00 AM - Maker Morning
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:00 AM - You and Baby Yoga
10:05 AM - Baby and Toddler Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time: Wee Artists
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Computer Basics: The Mouse
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Walk-in Tech Help
10:45 AM - Motion Commotion
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:15 AM - Motion Commotion
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
2:00 PM - Basic Spanish
2:00 PM - Book Club: The Handmaids Tale by Margaret Atwood
2:00 PM - Book Discussion: Siddhartha by Hermann Hesse
2:00 PM - Social Media Strategies
2:00 PM - Story Time
2:00 PM - Tampa Bay TechHire Information
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:30 PM - Walk-In Tech Help
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - Art After School
3:00 PM - Dip & Dot
3:00 PM - Walk In Tech Help
3:30 PM - After School Art
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Anime Club
3:45 PM - Book Club for Beginners
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:30 PM - Game Zone
4:30 PM - Recording Studio Open Orientation
6:00 PM - Needle People
6:30 PM - Bedtime Stories
10:00 AM - Destrezas en la Búsqueda de Empleo
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Lucky Cat Yoga: You and Baby
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Online Photo Editing
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Storytime
10:30 AM - Baby Sign Language
10:30 AM - Book Discussion: Visible Empire by Hannah Pittard
10:30 AM - Early Explorations: Expressing Emotions
10:30 AM - Master Gardener: Top Tips for Tempting Pollinators
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time Ages 3-5
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Walk-In Tech Help
10:30 AM - Wee Artists
10:35 AM - Toddler Time
10:45 AM - Toddler Time
10:50 AM - Wee Artists
11:00 AM - ABCs And 123s Of Yoga
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:00 PM - Introduction To Genealogy
1:00 PM - Wee Artists
1:30 PM - Etrategias Exitosas para Nuevos Negocios
1:30 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - Wee Artist
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Learning Circle: Technology
2:00 PM - Mahjong Class
2:00 PM - One-on-One Tech Help
2:00 PM - Table Top Games
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Book Discussion:There There By Tommy Orange
3:00 PM - Color Me Calm
3:00 PM - Crafternoon
3:00 PM - Introduction to Android Smartphones & Tablets
3:15 PM - Block Party
3:30 PM - Emote Dance Party for the New Year!
3:30 PM - Game Zone
3:30 PM - STEAM Club
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Advisory Board
4:00 PM - Health Literacy 101
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Kids Code
4:45 PM - Game Zone
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Class
6:00 PM - Learning Circles: Universal Class - Excel 2016
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Tech
6:00 PM - Teen/Tween Get Crafty! Mandela CD Suncatchers
6:00 PM - Yoga for Well-Being
6:30 PM - Master Gardener: Open Forum
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Sit 'N Stitch
10:15 AM - Ruskin Knitters
10:30 AM - Mini Masters: Kandinsky
10:30 AM - Plant Swap
11:30 AM - Baby and Toddler Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Fun Friday!
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:30 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
3:00 PM - Movies @ the Library: UFO
3:30 PM - Teen Zone
4:00 PM - Device Advice
10:00 AM - Chess Club at the Library
10:00 AM - Friends Of The John F. Germany Public Library Book Sale
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:15 AM - English Practice @ Conversation Corner
10:30 AM - Book Discussion: Magpie Murders by Anthony Horowitz
10:30 AM - DIY - Marbling Mugs and Tiles
10:30 AM - Introduction to Sizzix
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Weekend Story Time
11:00 AM - 10 Easy Ways To Organize Your Life
11:00 AM - Children’s Painting on Canvas
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Kids Watercolor Workshop
11:30 AM - Jump In: A Youth Political Awareness Expo
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
1:00 PM - Tampa Chapter of the Afro-American Historical and Genealogical Society, Inc. (AAHGS)
1:30 PM - Author Visit: Tim Dorsey
1:30 PM - STEAM Saturday
2:00 PM - Celebrate with My Melody and Friends
2:00 PM - Meet Us At the Library: Salute to Zora Neale Hurston
2:00 PM - Tail Waggin' Tutors
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Blues In The Library
3:00 PM - Book Club: The Orphan's Tale by Pam Jenoff
3:00 PM - Robotix Blox
3:00 PM - Thonotosassa Giveback
4:00 PM - Walk-In Tech Help
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Lynne Verikios
Gallery @ 2902 Presents Paintings by Mayra Rivera-Pinto
Kotler Art Gallery: Selections from the Great Mexican-American Songbook by Paul Valadez
12:30 PM - Distaff Day: Celebrating Needle Arts
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
3:00 PM - Sunday Book Discussion
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Early Explorations: A is for ANGRY
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - SBA Export Financing and Other Programs
10:30 AM - Walk-In Tech Help: New Year, New Tech
10:30 AM - Yoga 101: Intro to Yoga for Adults
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Family Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Yoga for Beginners
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:45 AM - Peace in the Pages: Meditation & Book Discussion
12:15 PM - Genealogy - The Family History Guide
12:30 PM - Floss and Friends
1:00 PM - Creative Writers Group
1:30 PM - Baby Time
1:30 PM - Intellectual Property Basics
1:30 PM - Movie Monday
1:45 PM - KidsCode!
2:00 PM - Creative Writing
2:00 PM - Learning Circle: Languages
2:00 PM - Libros y Conversación en Español
2:00 PM - Teen Game Zone
2:30 PM - Teen Zone
2:45 PM - Game Zone
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Organize your Life with Origami
3:00 PM - School Zone
3:15 PM - After School Hub
3:30 PM - Block Party
3:30 PM - Family Bingo!
3:30 PM - Messy Mondays
3:30 PM - Storytelling Workshop (5-Week Series)
4:00 PM - Frosty's Snowy Adventures!
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:00 PM - Practical Uses for the Silhouette Cameo Cutter: Creating Vinyl Stickers
5:00 PM - Friends of the Seminole Heights Library
5:00 PM - Movies @ the Library: Selma
5:30 PM - Easy American Sign Language: Baby Signs
6:00 PM - Block Party!
6:00 PM - Cooking With Publix Aprons Cooking School: Healthy Eating
6:00 PM - Rev. Dr. Martin Luther King, Jr. Remembered
6:00 PM - Ukulele Strum and Sing
6:15 PM - Bedtime Stories
6:15 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
6:30 PM - 3D Printing Open House
6:30 PM - CoderDojo
6:30 PM - Master Gardener: Growing Tomatoes In Central Florida
6:30 PM - Master Gardener: Hassle-free Houseplants
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Book Discussion: Manhattan Beach By Jennifer Egan
7:00 PM - Cookbook Club: Vegan
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - New Tampa Library Giveback
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Toddler Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Bilingual Storytime Programa de Cuentos Bilingües
10:30 AM - Master Gardener: Gardening With Mobility Issues
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time 2 year olds
10:30 AM - Story Time: Singalong
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Walk-in Tech Help
10:35 AM - Baby Time
10:35 AM - Story Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Jump, Jive And Jam!
11:00 AM - Morning Book Club: Still Missing by Chevy Stevens
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:15 AM - Safety Superhero Academy Story Time: Good vs. Bad Fire!
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Toddler and Preschool Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'n Play
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - Friends of the North Tampa Branch Library Meeting
2:00 PM - Crafty Creatures
2:00 PM - Hour of Code
2:00 PM - Long-Term Care Costs and Medicaid: Do’s and Don’ts to Protect Assets
2:00 PM - Word: Document Formatting
2:30 PM - Walk-in Tech Help
3:00 PM - Crafternoon
3:00 PM - School Zone
3:00 PM - Tuesday Art
3:30 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead!: Sharks!
3:30 PM - New Year, New You!: Fitness Tracking
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Maker Lab
4:45 PM - Krafternoon for Kids
5:00 PM - KidsCode
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Knitting @ The Depot
6:00 PM - Smart Start Your Business
6:30 PM - Master Gardener: Camellias
7:00 PM - Astronomy & Telescope Viewing
7:00 PM - Evening Book Club: Uncommon Type: Some Stories by Tom Hanks
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Learning Circles: Dream Interpretation 101
7:00 PM - Lynda.com: An Introduction
7:00 PM - Ukulele Workshop
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Advanced Sewing Workshop: Planner Cover
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Cogniciti's Brain Health Workshop
10:00 AM - Highway Safety and Motor Vehicles: Florida Licensing On Wheels
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby and Toddler Time
10:05 AM - Story Time
10:15 AM - Chair Yoga For All
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time: Motion Commotion
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Mr. Brad's Music
10:30 AM - Pig Out on Reading
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Walk-in Tech Help
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
2:00 PM - Basic Spanish
2:00 PM - Book Discussion: Before We Were Yours by Lisa Wingate
2:00 PM - Elder Law
2:00 PM - Story Time
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:00 PM - Wednesday Wii
2:30 PM - Walk-In Tech Help
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - Block Party
3:00 PM - School Zone
3:00 PM - Walk In Tech Help
3:00 PM - Walk-In Tech Help
3:30 PM - After School Art
3:30 PM - Teen Advisory Board
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen S.T.E.A.M.
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:30 PM - Board Gaming
6:00 PM - Bloomingdale GiveBack
6:00 PM - Estrategias efectivas para nuevos negocios / Successful Strategies for New Businesses
6:00 PM - Needle People
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Book Discussion: The Sherlockian by Graham Moore
6:30 PM - Photoshop and Green Screens
7:00 PM - Stargazing With Local Astronomers
10:00 AM - Destrezas en la Búsqueda de Empleo
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Storytime
10:30 AM - Baby And Toddler Yoga
10:30 AM - Baby Sign Language
10:30 AM - Bilingual Story Time
10:30 AM - Motion Commotion
10:30 AM - Rug Hooking
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time Ages 3-5
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Toddler Time
10:45 AM - Motion Commotion
10:50 AM - Wee Artists
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Personal Digital Archiving
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:00 PM - Friends of the Riverview Branch Library
1:00 PM - Knitters @ Fendig
1:00 PM - Revisiting the Founding Era: Dispelling Myths and Misconceptions
1:00 PM - Wee Artists
1:30 PM - Wee Artist
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Books and Bingo
2:00 PM - Elder Law
2:00 PM - Learning Circle: Technology
2:00 PM - Mahjong Class
2:00 PM - One-on-One Tech Help
2:00 PM - Puzzle Mania
2:00 PM - SouthShore Readers Book Club
2:30 PM - Sit. Stay. Read.
3:00 PM - Cord Cutting 101: Alternatives to Cable Subscription TV
3:00 PM - Craftivities-Wolf Moon
3:00 PM - Game Zone
3:00 PM - School Zone
3:00 PM - STEAM Program: Five Amazing Senses
3:00 PM - Walk In Tech Help
3:30 PM - STEAM Club
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Films and Fun
4:00 PM - Espresso Yourself
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:00 PM - Wellness for Families
4:30 PM - Kids Code
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Class
6:00 PM - Color Theory 101
6:00 PM - Meditation for Stress Relief
6:00 PM - STEMagination
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Tech
6:30 PM - Recording Studio Open House
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Florida Licensing on Wheels
10:15 AM - Ruskin Knitters
11:30 AM - Baby and Toddler Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Fun Friday!
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:00 PM - Master Gardeners - Winter Warriors: Cold Hardy Plants
2:30 PM - Junior Book Club
2:30 PM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
3:00 PM - Movies @ the Library: Jurassic World: Fallen Kingdom
3:00 PM - School Zone
3:30 PM - Teen Zone
4:00 PM - Knitting @ Jimmie Keel
4:00 PM - Microsoft Word - Introduction
10:00 AM - Chess Club at the Library
10:00 AM - Finding Employment With a Criminal Record
10:00 AM - Game Day
10:00 AM - Master Gardener: Tree Planting Basics
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:15 AM - English Practice @ Conversation Corner
10:15 AM - Making Ukulele Music Kid's Jam
10:30 AM - Great Books Discussion: Measure For Measure By William Shakespeare
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
1:00 PM - Chess Do It @ The Lutz Library!
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
1:30 PM - Creative Artists
2:00 PM - Saturday @ the Movies: Mission Impossible: Fallout
2:00 PM - South Tampa Ukulele Jam
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Pig Out on Reading
3:00 PM - Saturday Afternoon at the Movies: Jurassic World - Fallen Kingdom
3:00 PM - Terrific Times With 3-D Printing
3:00 PM - The Battleground: Poetry Pizza Party
3:15 PM - Block Party
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Lynne Verikios
Gallery @ 2902 Presents Paintings by Mayra Rivera-Pinto
Kotler Art Gallery: Selections from the Great Mexican-American Songbook by Paul Valadez
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
2:00 PM - Pokemon
All Day - Martin Luther King Jr. Holiday
3:30 PM - Storytelling Workshop (5-Week Series)
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Lynne Verikios
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Sassy Stitchers
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Toddler Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Holli Rubin's "Three Billy Goats Gruff Puppet Workshop"
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:15 AM - You And Baby Yoga
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time 2 year olds
10:30 AM - Story Time: Draw and Tell
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Baby Time
10:35 AM - Story Time
11:00 AM - ABCs & 123s Of Yoga
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:15 AM - Story Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'n Play
1:00 PM - Mah Jongg @ The Library
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - Chair Yoga for All
2:00 PM - Word: Paragraph Formatting
2:30 PM - Walk-in Tech Help
3:00 PM - Can You Afford Long Term Care?
3:00 PM - Recording Studio Basics With GarageBand
3:00 PM - School Zone
3:30 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead!: Robotics With Ozobots
3:30 PM - Intro to Canva: graphic-design made easy
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Maker Lab
4:30 PM - Toddler Time
5:00 PM - KidsCode
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Seminole Heights Knitters & Knotters
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:30 PM - Book Discussion: Uprooted by Naomi Novik
6:30 PM - Cookbook Club: Tailgate Party
6:30 PM - Master Gardener: Drought Tolerant Plants
6:30 PM - Paying for College
6:30 PM - Zentangle Greetings
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Learning Circles: Dream Interpretation 101
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Beginner's Sewing Workshop: Fabric Basket
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:00 AM - Maker Morning
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:00 AM - You and Baby Yoga
10:05 AM - Baby and Toddler Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time: Books and Blocks
10:15 AM - Toddler Time
10:15 AM - Wee Artists
10:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Get Your Resume and Cover Letter Noticed
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Walk-in Tech Help
10:45 AM - Motion Commotion
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Please And Thank You Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:15 AM - Motion Commotion
11:30 AM - Children's Theatre: Stone Soup
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
1:30 PM - Exploration Club
2:00 PM - Basic Spanish
2:00 PM - Digital Marketing
2:00 PM - Story Time
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:30 PM - Sit. Stay. Read.
2:30 PM - Walk-In Tech Help
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - Art After School
3:00 PM - School Zone
3:00 PM - Walk-In Tech Help
3:30 PM - After School Art
3:30 PM - Children's Theatre: Stone Soup
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen S.T.E.A.M.
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:30 PM - Game Zone
4:30 PM - Recording Studio Open Orientation
6:00 PM - DIY Crafting: Fairy Journal
6:00 PM - Needle People
6:30 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Self-Care Spa Stuff
7:00 PM - Wooly Bully
10:00 AM - Destrezas en la Búsqueda de Empleo
10:00 AM - Plan Educacional Individualizado de su Hijo
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Storytime
10:15 AM - Walk In Tech Help
10:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
10:30 AM - Baby Sign Language
10:30 AM - Introduction to Genealogy
10:30 AM - Pirate Story Time
10:30 AM - Stone Soup
10:30 AM - Story Time Ages 3-5
10:30 AM - Walk-in Tech Help
10:35 AM - Toddler Time
10:45 AM - Toddler Time
10:50 AM - Wee Artists
11:00 AM - ABCs And 123s Of Yoga
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Book Discussion: The Tea Girl of Hummingbird Lane
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:00 PM - Wee Artists
1:30 PM - Wee Artist
2:00 PM - Avoid the Rip-Offs of Renting
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Learning Circle: Technology
2:00 PM - Mahjong Class
2:00 PM - Meditation Fun by Gabrielle
2:00 PM - OneBlood Blood Drive
2:00 PM - One-on-One Tech Help
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - School Zone
3:30 PM - Game Zone
3:30 PM - STEAM Club
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Advisory Board
4:00 PM - Discovery Hour
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Kids Code
4:45 PM - Game Zone
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Class
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Tech
6:00 PM - Teen/Tween Get Crafty! Marbled Mugs
6:00 PM - Yoga for Well-Being
6:30 PM - Recording Studio Open Orientation
6:30 PM - Sewing at the Library: Sewing 101
7:00 PM - Movie Night: Look to the Sky
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Pinterest Club: Paint Chip Calendar
10:00 AM - Sit 'N Stitch
10:15 AM - Ruskin Knitters
11:30 AM - Baby and Toddler Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Fun Friday!
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:30 PM - "Millions of Cats" Puppet Making Workshop
3:00 PM - Meditation Fun With Gabrielle
3:00 PM - School Zone
3:00 PM - Virtual Reality with your Smartphone
3:30 PM - Teen Zone
4:00 PM - Fourth Friday Downtown Tampa
4:00 PM - Microsoft Word – Document Formatting
All Day - Gasparilla Parade Closing
10:00 AM - Chess Club at the Library
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:00 AM - Sensory Story Time
10:15 AM - English Practice @ Conversation Corner
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Wee Creative: Let's Create!
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:30 AM - Creative Artist: Let's Create!
12:00 PM - Family Game Time
1:00 PM - Book Roundtable: Cat's Cradle by Kurt Vonnegut
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
1:00 PM - Intro to Ukulele - Strum & Sing
2:00 PM - Living With Spices: Turmeric
2:00 PM - Sound And Light Crystal Bowls Magical Experience
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Espresso Yourself
3:00 PM - Live Music with Whispering Tree
3:00 PM - Port Tampa City Library Quilters & Crafters
4:00 PM - Gallery @ 2902 Artist's Reception: Mayra Rivera-Pinto
4:00 PM - Walk-In Tech Help
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Lynne Verikios
Gallery @ 2902 Presents Paintings by Mayra Rivera-Pinto
Kotler Art Gallery: Selections from the Great Mexican-American Songbook by Paul Valadez
12:45 PM - Sewing 101
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
2:00 PM - Block Party
3:00 PM - Doodle Toward Serenity
10:00 AM - Highway Safety and Motor Vehicles: Florida Licensing on Wheels
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - The ABC's And 123's of Yoga For Children
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Pig Out on Reading
10:30 AM - Walk-In Tech Help: New Year, New Tech
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Book Discussion: Another Brooklyn by Jacqueline Woodson
11:00 AM - Family Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Yoga for Beginners
11:30 AM - Book Discussion: Clock Dance
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:30 PM - Floss and Friends
1:00 PM - Creative Writers Group
1:30 PM - Baby Time
1:30 PM - Movie Monday
1:45 PM - KidsCode!
2:00 PM - Creative Writing
2:00 PM - Learning Circle: Languages
2:30 PM - STEAM Squadron: Gasparilla Gala
2:30 PM - Teen Zone
2:45 PM - Game Zone
3:00 PM - Book Discussion: A Place for Us
3:00 PM - Crafternoon
3:00 PM - School Zone
3:15 PM - After School Hub
3:30 PM - Motion Commotion
4:00 PM - Bead Extravaganza
4:00 PM - Practical Uses for 3D Printing: Creating Brain Puzzles
5:30 PM - Easy American Sign Language: Time & Days
6:00 PM - Francisco A. Rodriguez ~ Courage and Creativity
6:00 PM - Hatha Yoga
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:15 PM - Bedtime Stories
6:15 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
6:30 PM - CoderDojo
6:30 PM - Master Gardener: Basic Landscape Pruning
6:30 PM - Teen Advisory Board Meeting
6:30 PM - Ukulele Workshop
6:30 PM - Why You Do the Things You Do
7:00 PM - Bedtime Stories
9:00 AM - Alternative Careers in the Legal Field
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Sassy Stitchers
10:05 AM - Toddler Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Children's Theatre: Stone Soup
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Bilingual Storytime Programa de Cuentos Bilingües
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time 2 year olds
10:30 AM - Story Time: Singalong
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Story Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Pig Out on Reading
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:45 AM - Children's Theatre: Stone Soup
12:00 PM - Stay 'n Play
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - Estrategias Exitosas para Nuevos Negocios
1:30 PM - Introduction to Instant Pot Cooking
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Hour of Code
2:00 PM - Word: Finishing Touches
2:30 PM - Walk-in Tech Help
3:00 PM - Children's Theatre: Stone Soup
3:00 PM - Crafternoon
3:00 PM - Free Tax Help From VITA
3:00 PM - Pinterest Craft Club
3:00 PM - School Zone
3:30 PM - Audio Recording with Audacity
3:30 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead!: You Wouldn't Want To
3:30 PM - Healthy Lifestyles & Nutrition
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Maker Lab
4:45 PM - Krafternoon for Kids
5:00 PM - KidsCode
5:00 PM - Teen Book Talk Rescheduled 2/5
6:00 PM - Anime Club
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Knitting @ The Depot
6:00 PM - PBS Great American Read Book Club: The Giver
6:30 PM - Basic Sign Language
6:30 PM - Practical Uses for 3D Printing: Adult Brain Puzzles
6:30 PM - Puzzle Party!
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Learning Circles: Dream Interpretation 101
7:30 PM - Advanced Sign Language
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Highway Safety and Motor Vehicles: Florida Licensing On Wheels
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby and Toddler Time
10:15 AM - Stone Soup
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time: Alphabet Soup
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Walk-in Tech Help
10:45 AM - Motion Commotion
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Pig Out On Reading
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:15 AM - Motion Commotion
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:45 AM - Stone Soup
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
2:00 PM - Basic Spanish
2:00 PM - Pinterest Projects: Valentines
2:00 PM - Story Time
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:00 PM - Wednesday Wii
2:30 PM - Walk-In Tech Help
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - School Zone
3:00 PM - STEAM: Five Amazing Senses
3:00 PM - Walk-In Tech Help
3:30 PM - After School Art
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen S.T.E.A.M.
4:00 PM - Reading with Bonnie
6:00 PM - Needle People
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - College Admissions & Application Workshop
10:00 AM - Destrezas en la Búsqueda de Empleo
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Storytime
10:30 AM - Baby Sign Language
10:30 AM - Block Party Jr.!
10:30 AM - Stone Soup
10:30 AM - Story Time Ages 3-5
10:30 AM - Toddler Time
10:45 AM - Toddler Art Time!
10:50 AM - Wee Artists
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Free Tax Help From AARP Tax-Aide Foundation
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:00 PM - Wee Artists
1:30 PM - Wee Artist
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Financing Your Business
2:00 PM - Learning Circle: Technology
2:00 PM - Mahjong Class
2:00 PM - One-on-One Tech Help
2:00 PM - Puzzle Mania
3:00 PM - Game Zone
3:00 PM - School Zone
3:00 PM - STEAM Program: Five Amazing Senses
3:00 PM - Walk In Tech Help
3:30 PM - STEAM Club
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Films and Fun
4:00 PM - Fun Wise® Math: Math & Movement
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Kids Code
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Class
6:00 PM - Bookopoly
6:00 PM - Creativity Workshop: Color
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Tech
6:15 PM - Basic Sign Language
6:30 PM - Sewing at the Library: Patterns 101
7:30 PM - Advanced Sign Language