Oops!
Start Date is not before End Date

Filter Events by

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Kotler Art Gallery: Galaxy Space Art: A Solo Show by Jeremy Rivera
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Jeremy Ramos
The Art Gallery at CBA presents: Unstolen Identity - Reaffirming the Dignity of Enslaved Americans by Ladale Lloyd
Gallery on the Boulevard: The Roads of Our Lives - Watercolors by Joan Wuischpard
10:00 AM - Mahjong
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:00 AM - Self Guided AR Art Tour
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Walk-In Tech Help
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Community Drum Circle
11:00 AM - Computer Basics Boot Camp: Getting Started
11:00 AM - Family Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:30 PM - Floss and Friends
1:00 PM - Get Into Fitness Today (GIFT)!
1:30 PM - Baby Time
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Learning Circle: Languages
2:30 PM - NASA - Academy of Future Space Explorers
3:00 PM - Block Party
3:00 PM - Orbits with Ozobots
3:00 PM - Summer Movie: First Man
3:00 PM - UKE can do it!
3:00 PM - WALL-E
3:30 PM - Crafternoon
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:00 PM - YS: Crafternoon
5:15 PM - Get Moving! Zumba
6:00 PM - Block Party!
6:00 PM - Who Was Madame Fortune Taylor?
6:00 PM - Zentangle
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - CoderDojo
6:30 PM - Reading with Tanner
7:00 PM - Astronomy Misconceptions
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Women in Science
Closed for Maintenance
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Learn & Play Tampa Bay
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Aliens!
10:30 AM - Read With Me
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Draw and Tell
10:30 AM - Story Time: Toddler Time
10:30 AM - Super Cool Science
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Walk-in Tech Help
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - Fun Wise Math For Children
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'N Play
1:00 PM - Kidscode
1:00 PM - Mah Jongg @ The Library
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Moon!
2:00 PM - Movie Matinee: Treasure Planet
2:00 PM - Solar-Powered Oven
2:00 PM - Walk-in Tech Help
2:00 PM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
2:30 PM - Summer STEAM Club
2:30 PM - The Great Space Adventure
3:00 PM - Under One Sky – Sing Along Concert with Julie Austin
3:30 PM - e-Books For Kindle And Kindle Apps
4:30 PM - Game Zone
5:00 PM - Teen GameZone
5:30 PM - Movie Night @ the Library: Madea's Family Funeral
6:00 PM - Knitting @ The Depot
6:30 PM - Books We Love To Sing
6:30 PM - Social Entrepreneurship 101
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
7:00 PM - The Doctor Is In!
7:15 PM - Teen Advisory Board Meeting @ SouthShore
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:00 AM - Maker Morning
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Story Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Finding Clients for Your Small Business
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Super Cool Science
10:45 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:05 AM - Baby Loves Disco Sensory Crawl
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Book Discussion: Borderline by Nevada Barr
1:00 PM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Space Mosaics
2:00 PM - Story Time
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:30 PM - Super Cool Science
2:30 PM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - Adult Writing Workshop
3:00 PM - One-On-One Tech Help
3:00 PM - Puppet Show: Cinderella, Secret Agent
3:00 PM - Tampa Taiko
3:30 PM - One-On-One Tech Help
4:30 PM - Board Gaming
6:00 PM - Bloomingdale GiveBack
6:00 PM - Mah Jongg
6:00 PM - Needle People
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Intro to Ukulele: Strum and Sing
All Day - Independence Day Holiday
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Jeremy Ramos
All Day - Closed
10:00 AM - Books We Love to Sing
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Sahaja Meditation
10:15 AM - Ruskin Knitters
11:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Friday Film Series: Space Jam
2:00 PM - Summer Movies @ the Library: Thor: Ragnarok
2:30 PM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
3:00 PM - Movie Friday: Wrinkle in Time
3:00 PM - Mr. Brad's Musical Fun Time
4:00 PM - Ancestry Library Edition for Beginners
4:00 PM - Knitting @ Jimmie Keel
10:15 AM - Hatha Flow Yoga
10:30 AM - Chess
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Science Saturdays
11:00 AM - Planning a Very Successful Genealogical Trip
1:00 PM - Chess Do It @ The Lutz Library!
2:00 PM - Retro Game Day
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Saturday Afternoon at the Movies: Captain Marvel
3:00 PM - Saturday Movie Matinee
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Jeremy Ramos
Kotler Art Gallery: Galaxy Space Art: A Solo Show by Jeremy Rivera
The Art Gallery at CBA presents: Unstolen Identity - Reaffirming the Dignity of Enslaved Americans by Ladale Lloyd
Gallery on the Boulevard: The Roads of Our Lives - Watercolors by Joan Wuischpard
1:00 PM - Summer Cinema
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
2:00 PM - Let's Play Board Games
2:00 PM - Pokemon
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Walk-In Tech Help
11:00 AM - Family Time
11:00 AM - Space Mosaics
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:15 PM - Genealogy: Ancestry
12:30 PM - Floss and Friends
1:00 PM - Creative Writers Group
1:30 PM - Baby Time
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Planets
2:00 PM - Community Drum Circle
2:00 PM - Learning Circle: Languages
2:00 PM - Libros y Conversación en Español
2:00 PM - Summer Movies @ the Library: Space Jam
2:00 PM - Virtual Reality Alien Invaders
3:00 PM - A Wrinkle in Time
3:00 PM - Drama Kids Actor’s Workshop
3:00 PM - Summer Game Zone
3:00 PM - Teen Advisory Board Meeting @ Riverview
3:00 PM - The Selfish Giant’s Garden
3:30 PM - Crafternoon
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:00 PM - Youth STEAM Event: The Virtual Cosmos: Space Exploration in VR
5:00 PM - Friends of the Seminole Heights Library
6:00 PM - Take ACT-ion Against Bullying (Part One)
6:00 PM - Ukulele Strum and Sing
6:15 PM - Bedtime Stories
6:15 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Reading with Tanner
6:30 PM - Taste of the Earth: A Seasonal, Plant-based Cooking Demo
7:00 PM - Astronomy Misconceptions
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Cookbook Club: "Shining Stars" Actors & Celebrities Who Cook
7:00 PM - Galaxy Art Coasters
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Highway Safety and Motor Vehicles: Florida Licensing On Wheels
10:00 AM - New Tampa Library Giveback
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Learn & Play Tampa Bay
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Singalong
10:30 AM - Toddler Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Under One Sky – Sing Along Concert
10:35 AM - Baby Time
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - Planets!
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Toddler and Preschool Yoga
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'N Play
1:00 PM - Kidscode
1:30 PM - Book Discussion: An American Marriage By Tayari Jones
1:30 PM - Chair Yoga for All
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Book Discussion:The Boys In The Boat Nine Americans and Their Epic Quest for Gold at the 1936 Berlin Olympics by Daniel Brown
2:00 PM - Game Zone
2:00 PM - Movie Matinee
2:00 PM - Paracord Survival Bracelets
2:00 PM - Planets
2:00 PM - Silly Sam's Songs From Around the World
2:00 PM - The Virtual Cosmos: Space Exploration in VR
2:00 PM - Walk-in Tech Help
2:00 PM - Word: Introduction
2:30 PM - Painting on Heavy Cardstock Poster Boards
2:30 PM - Space Mosaics
2:30 PM - Summer STEAM Club
3:00 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead at Fendig!
3:00 PM - Healthy Eating
3:00 PM - Tricky Dogs
3:30 PM - DIY Crafting: Galaxy Bath Bombs
3:30 PM - Libby by OverDrive: eBooks and more
3:30 PM - Silly Sam's Songs From Around the World
4:00 PM - Recording Studio Open House
4:30 PM - Game Zone
4:30 PM - Toddler Time
4:45 PM - Krafternoon: Stars
5:00 PM - S.T.E.A.M. Squad: DIY Chug Jug
6:00 PM - Artist Reception: Deborah Rodriguez
6:00 PM - Plant Based Cooking
6:00 PM - Seminole Heights Knitters & Knotters
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:30 PM - Book Discussion:The Boys In The Boat Nine Americans and Their Epic Quest for Gold at the 1936 Berlin Olympics by Daniel Brown
6:30 PM - Brandon Area Genealogical And Historical Society
6:30 PM - Make It @ Your Library: Lunar Phase Art
6:30 PM - Razzmatazz- Magician and Ventriloquist
6:30 PM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
6:30 PM - Yoga for Every Body
7:00 PM - Family Time
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Highway Safety and Motor Vehicles: Florida Licensing On Wheels
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Aliens
10:15 AM - Chair Yoga For All
10:15 AM - Story Time
10:30 AM - 3, 2, 1 Blastoff!
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Books We Love to Sing
10:30 AM - Motion Commotion
10:30 AM - Space Camp
10:30 AM - Story Time
10:45 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Community Drum Circle
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - The Selfish Giant’s Garden
2:00 PM - Book Club for Beginners
2:00 PM - Book Discussion: White Oleander
2:00 PM - Digital Marketing
2:00 PM - DIY: Solar Oven
2:00 PM - Florida Orchestra's Instrument Petting Zoo
2:00 PM - My Guitar
2:00 PM - Story Time
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:30 PM - Community Drum Circle
2:30 PM - Florida Orchestra's Instrument Petting Zoo
2:30 PM - Galaxy Magnets and Moon Rocks
2:30 PM - Learn to Code... Colorful Websites!
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - Dip & Dot: Galaxy Fun
3:00 PM - Galactic Summer Movie: WALL-E
3:00 PM - Motorized Spacecrafts
3:00 PM - Professor GaZoontite: Spacetastic!
3:00 PM - Robotix Blox: Build a Space Rover
3:00 PM - Stop-Motion Sci-Fi
3:15 PM - Florida Orchestra's Instrument Petting Zoo
3:30 PM - Teen Advisory Board
3:45 PM - Florida Orchestra's Instrument Petting Zoo
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:00 PM - Stop-Motion Sci-Fi
4:30 PM - Board Gaming
6:00 PM - Comunicacion Efectiva y Ventas Persuasivas
6:00 PM - Game Zone - Rocket League
6:00 PM - Motorized Spacecrafts
6:00 PM - Needle People
6:30 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Dave DeLuca: Star Spangled Songbook
7:00 PM - Social Entrepreneurship 101
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Lucky Cat Yoga: You and Baby
10:15 AM - Silhouette Cameo Cutter
10:30 AM - Book Discussion: The Great Believers by Rebecca Makkai
10:30 AM - Drama Kids Actor’s Workshop
10:30 AM - Elliott Smith - Comedy Magician
10:30 AM - Family Story Time
10:30 AM - Life Story Writing
10:30 AM - Magic and Mayhem Present: The Moon Bunny
10:30 AM - Mr. Brad's Musical Fun Time
10:30 AM - Story Time: Pre-K
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Tony the Balloon Guy
10:30 AM - Wee Artists
10:35 AM - Toddler Time
10:45 AM - Motion Commotion
10:45 AM - Story Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:30 AM - Wee Artists
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:00 PM - Whodunit Book Club: Career Of Evil By Robert Galbraith
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Community Drum Circle
2:00 PM - Crafternoon
2:00 PM - Hidden in Outer Space
2:00 PM - Learning Circle: Technology
2:00 PM - Smartphone Delivery Services
2:00 PM - Space Camp
2:30 PM - Elliott Smith - Comedy Magician
2:30 PM - NASA - Academy of Future Space Explorers
3:00 PM - Book Discussion: The Calculating Stars by Mary Robinette Kowal
3:00 PM - Children’s Painting on Canvas
3:00 PM - Computer and Electronics Shredding Event
3:00 PM - Crafternoon
3:00 PM - Planets!
3:00 PM - Rockets!
3:00 PM - Walk In Tech Help
3:00 PM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
4:00 PM - Block Party!
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Kids Code
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Meet-up
5:30 PM - Bumblebee
5:45 PM - DIY Constellation Luminaries
6:00 PM - Cosmic Slime
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Yoga for Well-Being
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Craft Night Out: Button Moon Collage
7:00 PM - Eco-Friendly Entrepreneurship
7:00 PM - Introduction to Drawing with Tim Gibbons: Part 6
7:00 PM - Life Size Games
All Day - Closed
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Free Amplified Phone Distribution
10:00 AM - Sit 'N Stitch
10:00 AM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
10:15 AM - Ruskin Knitters
10:30 AM - Nia: Non-Impact Aerobics
11:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Sit. Stay. Read.
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - A Universe of Science!
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Book Discussion: Hitchhiker's Guide to the Galaxy by Douglas Adams
2:00 PM - Friday Film Series: Bumblebee
2:00 PM - Movie Matinee: A Wrinkle in Time
2:00 PM - Summer Movies @ the Library: Black Panther
2:30 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
3:00 PM - Friday Film: Bumblebee
3:00 PM - Movie Friday: Black Panther
3:00 PM - Movies @ the Library: Pacific Rim: Uprising
3:00 PM - Scratch Space Invaders
3:30 PM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
4:00 PM - Silhouette Cameo Cutter
10:00 AM - Chess Club at the Library
10:00 AM - Friends Of The John F. Germany Public Library Book Sale
10:00 AM - MILO: Mobile Interactive Literacy Opportunity!
10:15 AM - College Readiness Workshop For High School Students
10:30 AM - Book Discussion: Manhattan Beach by Jennifer Egan
10:30 AM - Chess
10:30 AM - Galaxy Art Coasters
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Weekend Story Time
1:30 PM - A Wrinkle in Time
2:00 PM - Shell Collecting in Florida
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Book Club: The Dinner List by Rebecca Serle
3:00 PM - Classic Indian Dance
3:00 PM - Sahaja Meditation
3:00 PM - The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
3:00 PM - Thonotosassa GiveBack
3:30 PM - Books and Bingo!
4:00 PM - Galaxy Art Bleach Tees
4:30 PM - Books and Bingo for Kids!
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Jeremy Ramos
Kotler Art Gallery: Galaxy Space Art: A Solo Show by Jeremy Rivera
The Art Gallery at CBA presents: Unstolen Identity - Reaffirming the Dignity of Enslaved Americans by Ladale Lloyd
Gallery on the Boulevard: The Roads of Our Lives - Watercolors by Joan Wuischpard
Burgert Brothers Display: Summer Getaway: Parks, Gardens, Beaches and Springs
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
1:30 PM - Energy Flow With Tai Chi and Singing Crystal Bowls
3:00 PM - Sunday Book Discussion
9:30 AM - Highway Safety and Motor Vehicles: Florida Licensing on Wheels
10:00 AM - Highway Safety and Motor Vehicles: Florida Licensing on Wheels
10:00 AM - Mahjong
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Fritzy Brothers One Man Circus
10:30 AM - Walk-In Tech Help
11:00 AM - Book Discussion: The Woman in Cabin 10
11:00 AM - Computer Basics Boot Camp: All About the Internet
11:00 AM - Family Time
11:00 AM - NASA - Academy of Future Space Explorers
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:30 PM - Floss and Friends
1:30 PM - Baby Time
1:30 PM - Cesar Domico’s Amazing Magic Show
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Block Party!
2:00 PM - Classical Indian Dance
2:00 PM - Creative Writing
2:00 PM - Learning Circle: Languages
2:00 PM - Ozobots Maze Challenge
2:00 PM - Sweet & Sour
2:30 PM - Bumblebee
3:00 PM - Block Party
3:00 PM - Community Drum Circle
3:00 PM - Wonder
3:30 PM - Messy Mondays
4:00 PM - Celebrate NASA's 50th Anniversary of Apollo 11's Historic Moon Landing
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:00 PM - YS: Crafternoon
5:15 PM - Get Moving! Zumba
6:00 PM - Archives Awareness Week: Cinema Day
6:00 PM - AstroEats
6:00 PM - Crab Grass Cowboys Concert
6:00 PM - Take ACT-ion Against Bullying (Part Two)
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - CoderDojo
6:30 PM - Reading with Tanner
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Book Discussion: Little Fires Everywhere, By Celeste Ng
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Forest Bathing for Babies
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Learn & Play Tampa Bay
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Draw and Tell
10:30 AM - Toddler Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Tony the Balloon Guy
10:30 AM - Walk-in Tech Help
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - 3, 2, 1 Blastoff!
11:00 AM - Morning Book Club: Rocket Men by Robert Kurson
11:00 AM - Safety Superhero Academy Story Time: Good vs. Bad Fire!
11:00 AM - Space Mosaics
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'N Play
1:00 PM - Kidscode
1:00 PM - Mah Jongg @ The Library
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Tween & Teen Painting on Canvas
2:00 PM - Cesar Domico’s Amazing Magic Show
2:00 PM - Crafty Creatures
2:00 PM - Introduction to Marketing
2:00 PM - Mars in Science & Science Fiction
2:00 PM - Minecraft Goes Offline
2:00 PM - Orbits with Ozobots
2:00 PM - Stars
2:00 PM - Walk-in Tech Help
2:00 PM - Word: Document Formatting
2:30 PM - Computer and Electronics Shredding Event
2:30 PM - Summer STEAM Club
2:30 PM - The Reader’s Guide to the Galaxy
2:30 PM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
3:00 PM - Fritzy Brothers One Man Circus
3:00 PM - The Great Space Adventure
3:00 PM - Tricky Dog Show
3:30 PM - Cesar Domico’s Amazing Magic Show
3:30 PM - iPad Apps From The Library
4:00 PM - Community Drum Circle
4:30 PM - Game Zone
5:00 PM - S.T.E.A.M. Squad: Galaxy Slime
6:00 PM - Friends of the Riverview Branch Library
6:00 PM - Knitting @ The Depot
6:00 PM - Online Genealogy
6:30 PM - Classical Indian Dance
7:00 PM - 3D Printing - Print Your Voice
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Paint Your Favorite Books
7:00 PM - Ukulele Workshop
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:00 AM - Maker Morning
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Moon!
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time: Books and Blocks
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Books We Love to Sing
10:30 AM - Hillsborough County Fire Rescue Presents: Safety Superhero Academy: Good v. Bad Fire!
10:30 AM - Introduction to QuickBooks
10:30 AM - Itty Bitty Science: Space!
10:30 AM - Mommy & Me Art
10:30 AM - Mr. Brad's Music
10:30 AM - Story Time
10:45 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Orbits with Ozobots
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Cesar Domico’s Amazing Magic Show
1:30 PM - Books We Love to Sing
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Archives Awareness Week: Personal Archiving
2:00 PM - Book Discussion: Glass Houses by Louise Penny
2:00 PM - Elder Law
2:00 PM - Story Time
2:00 PM - Summer Movies @ the Library: Ready Player One
2:00 PM - The Selfish Giant’s Garden
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:30 PM - Cesar Domico’s Amazing Magic Show
2:30 PM - Outside The Lines: Coloring For All Ages
2:30 PM - Silly Sam's Instrument Explosion
2:30 PM - Tween & Teen Painting on Canvas
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - Community Drum Circle
3:00 PM - Galactic Summer Movie: WALL-E
3:00 PM - One-On-One Tech Help
3:00 PM - Scratch Space Invaders
3:00 PM - Solar Bots
3:00 PM - Space Mosaics
3:30 PM - One-On-One Tech Help
3:30 PM - Teen Advisory Board
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:00 PM - Stop-Motion Sci-Fi
4:30 PM - Board Gaming
6:00 PM - Bloomingdale GiveBack
6:00 PM - Cutting the Cord
6:00 PM - Needle People
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Book Discussion: Slouching Towards Bethlehem
7:00 PM - Astronomy Misconceptions
7:00 PM - Shell Collecting in Florida
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:30 AM - Baby And Toddler Yoga
10:30 AM - Bilingual Story Time
10:30 AM - Family Story Time
10:30 AM - Motion Commotion
10:30 AM - Rug Hooking
10:30 AM - Stories We Love to Sing!
10:30 AM - Story Time: Pre-K
10:30 AM - Storytelling with Tamara Green
10:30 AM - Toddler Time
10:45 AM - Story Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Constellation Canvas Art
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:30 AM - Wee Artists
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Scratch Space Invaders
1:30 PM - Snapshot: Plan de Negocio
1:30 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:00 PM - A Universe of Science!
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Crafternoon
2:00 PM - Elder Law
2:00 PM - Learning Circle: Technology
2:00 PM - Readers Theater!
2:00 PM - SouthShore Readers
2:00 PM - Tricky Dogs
2:30 PM - Fritzy Brothers One Man Circus
2:30 PM - Space Camp
3:00 PM - Drama Kids Actor’s Workshop
3:00 PM - Game Zone
3:00 PM - Scratch Space Invaders
3:00 PM - Space Camp
3:00 PM - STEAM Program: Terrifically Tropical
3:00 PM - Stop-Motion Sci-Fi
3:00 PM - Under One Sky – Sing Along Concert
3:00 PM - Walk In Tech Help
4:00 PM - Fritzy Brothers One Man Circus
4:00 PM - Game Zone
4:00 PM - Photoshop: Make Yourself A Part of History
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Kids Code
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Meet-up
6:00 PM - Aerospace Paper Design Competition
6:00 PM - Galaxy Soap Making
6:00 PM - Meditation for Stress Relief
6:00 PM - Recording Studio Open House
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Advisory Board
7:00 PM - Zen Your Space Yoga
All Day - Closed
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Fritzy Brothers One Man Circus
10:00 AM - Sahaja Meditation
10:00 AM - Sit 'N Stitch
10:15 AM - Ruskin Knitters
10:30 AM - NIA: Non-impact Aerobics
10:30 AM - UKE Can Do It!
11:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Archives Awareness Week: Microfilm Demonstration
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - The Selfish Giant’s Garden
2:00 PM - Friday Film Series: Apollo 13
2:00 PM - Tween Sewing: Reusable Drawstring Bags
2:30 PM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
3:00 PM - Bingorama
3:00 PM - Friday Film: Treasure Planet
3:00 PM - Movie Friday: Treasure Planet
3:00 PM - Movies @ the Library: Alpha
4:00 PM - 3D Printing
4:00 PM - Discover the Moon!
4:00 PM - Knitting @ Jimmie Keel
10:00 AM - Annual Youth Baking Contest
10:00 AM - Game Day
10:00 AM - GREAT Camp 2019: Introducing Youth to their Greatness in the Arts, Sciences and more
10:00 AM - Repair Cafe
10:30 AM - Chess
10:30 AM - Great Book Discussion: Kreutzer Sonata By Leo Tolstoy
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Wee Artists: Let's Create!
11:00 AM - Anti-Bullying Lunch 'n' Learn: The Hundred Dresses
11:00 AM - Making Ukulele Music Kid's Jam
11:30 AM - Creative Artists: Let's Create!
1:00 PM - Chess Do It @ The Lutz Library!
1:30 PM - Ready Player One
2:00 PM - 50th Anniversary of Moon Landing Film: First Man
2:00 PM - Behind the Spider-Verse
2:00 PM - First Steps: America's Journey to the Moon and Back
2:00 PM - Introduction To Digital Photography
2:00 PM - South Tampa Ukulele Jam
2:30 PM - 50th Anniversary of Moon Landing Film: First Man
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Bucky and Gigi
3:00 PM - Saturday Afternoon at the Movies: The Lego Movie 2
3:00 PM - The Battleground: Poetry Pizza Party
3:30 PM - Motorized Spacecrafts
Burgert Brothers Display: Summer Getaway: Parks, Gardens, Beaches and Springs
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Jeremy Ramos
Kotler Art Gallery: Galaxy Space Art: A Solo Show by Jeremy Rivera
The Art Gallery at CBA presents: Unstolen Identity - Reaffirming the Dignity of Enslaved Americans by Ladale Lloyd
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
2:00 PM - Pokemon
3:00 PM - Didgeridoo Down Under Space Adventure
CLOSED FOR MAINTENANCE
10:00 AM - Florida Licensing on Wheels
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - The ABC's And 123's of Yoga For Children
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Walk-In Tech Help
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Family Time
11:00 AM - Rockets!
11:00 AM - Super Cool Science
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Book Discussion: Becoming
11:30 AM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:30 PM - Floss and Friends
1:00 PM - Creative Writers Group
1:30 PM - Baby Time
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Alien Controllers with Makey Makey
2:00 PM - Creative Writing
2:00 PM - Learning Circle: Languages
2:00 PM - Summer Movies @ the Library: Zathura
2:30 PM - Crafting with Stars
3:00 PM - Crafternoon - Perler Bead Planets
3:00 PM - Teen Advisory Board Meeting @ Riverview
3:00 PM - Thor: Ragnarok
3:00 PM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
3:30 PM - 3D Design TinkerCAD Open Lab
3:30 PM - Crafternoon
3:30 PM - Making Ukulele Music: Uke Class for Kids
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:00 PM - Youth STEAM Event: LittleBits Synths
6:00 PM - Craft Corner: Space Craft Galaxy Rocks!
6:00 PM - Hands-Only CPR
6:00 PM - Stop-Motion Sci-Fi
6:00 PM - Take ACT-ion Against Bullying (Part Three)
6:15 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Reading with Tanner
6:30 PM - Ukulele Workshop
7:00 PM - Bedtime Stories
Kotler Art Gallery: Transformations: Building a World of Access and Inclusion
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Sassy Stitchers
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Learn & Play Tampa Bay
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:15 AM - You And Baby Yoga
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Singalong
10:30 AM - Toddler Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - ABCs & 123s Of Yoga
11:00 AM - Aliens!
11:00 AM - Rockets
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'N Play
1:00 PM - Kidscode
1:30 PM - Chair Yoga for All
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Professor GaZoontite: Spacetastic!
2:00 PM - Game Zone
2:00 PM - Intergalactic Emote Dance Party!
2:00 PM - Robotics With Ozobots
2:00 PM - Space Mosaics
2:00 PM - Telescopy Workshop
2:00 PM - Walk-in Tech Help
2:00 PM - Word: Paragraph Formatting
2:30 PM - Didgeridoo Down Under Space Adventure
2:30 PM - Moonwalking!
2:30 PM - Summer STEAM Club
3:00 PM - Cesar Dominco
3:00 PM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
3:30 PM - DIY Crafting: Galaxy Art Bleach Tees
3:30 PM - Introduction to YouTube Creating Your own Content.
4:30 PM - Game Zone
4:30 PM - Toddler Time
4:45 PM - Krafternoon: Magnetic Slime
5:00 PM - S.T.E.A.M. Squad: Art History
6:00 PM - Seminole Heights Knitters & Knotters
6:30 PM - Book Discussion: Black Leopard, Red Wolf by James Marlon
6:30 PM - Cookbook Club: A Universe of Foods
6:30 PM - Earn College Credit While in High School
6:30 PM - Story Teller Tamara Green
7:00 PM - DIY Bead Earrings with Knotted Headpins
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Social Entrepreneurship 101
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Chair Yoga For All
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time: Alphabet Soup
10:15 AM - Wee Artists
10:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Mr. Brad's Musical Fun Time
10:30 AM - Pricing Your Product
10:30 AM - Stars!
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Tricky Dogs
10:30 AM - Under One Sky – Sing Along Concert
10:45 AM - Baby Time
11:00 AM - Aliens!
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - The Selfish Giant’s Garden
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Florida Orchestra's Instrument Petting Zoo
2:00 PM - Silly Sam's Songs From Around the World
2:00 PM - Story Time
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:30 PM - Books & Bingo
2:30 PM - Community Drum Circle
2:30 PM - Orbits with Ozobots
2:30 PM - The Selfish Giant’s Garden
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - Fritzy Brothers One Man Circus
3:00 PM - One-On-One Tech Help
3:00 PM - Wonders of Nature Wildlife Education Show
3:30 PM - One-On-One Tech Help
3:30 PM - Teen Advisory Board
4:00 PM - AstroEats!
4:00 PM - Community Drum Circle
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:30 PM - Board Gaming
6:00 PM - DIY Crafting: Kindness Rocks
6:00 PM - Game Zone - Overcooked 2
6:00 PM - Needle People
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - OPERACIÓN TORMENTA (Operation Storm)
7:00 PM - Photoshop: Fix, Adjust, & Exaggerate Facial Features with Photoshop
7:00 PM - Social Entrepreneurship 101
10:00 AM - Gallery on the Avenue: Deborah Rodriguez
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Walk In Tech Help
10:30 AM - Block Party Jr.!
10:30 AM - Book Discussion: Hidden Figures
10:30 AM - Family Story Time
10:30 AM - Read on the Go with myON®
10:30 AM - Story Time: Pre-K
10:30 AM - Toddler Time
10:45 AM - Story Time
10:45 AM - Toddler Art Time!
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:30 AM - Wee Artists
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:00 PM - Friends of the Library Book Sale!
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Stop-Motion Sci-Fi
2:00 PM - Board game Bonanza!
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Crafternoon
2:00 PM - iPad & iPhone Photography
2:00 PM - Learning Circle: Technology
2:00 PM - Meditation Fun by Gabrielle: Power of Mantra
2:00 PM - Painting on Heavy Cardstock Poster Boards
2:00 PM - Read on the Go with myON®
2:30 PM - Super Cool Science
3:00 PM - Can You Afford Long Term Care?
3:00 PM - Motorized Spacecrafts
3:00 PM - NASA - Academy of Future Space Explorers
3:00 PM - Robotix Blox: Build a Space Rover
3:00 PM - STEAM Program: Terrifically Tropical
3:00 PM - Tony the Balloon Guy
3:00 PM - Treasure Planet
3:00 PM - Walk In Tech Help
4:00 PM - Block Party!
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Kids Code
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Meet-up
5:45 PM - DIY Sticker Art Starry Night
6:00 PM - Game Zone (Story Cube Edition)
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Yoga for Well-Being
7:00 PM - Blues in the Library
7:00 PM - Introduction To Online Genealogy
All Day - Closed
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Friends of the Library Book Sale!
10:15 AM - Ruskin Knitters
10:30 AM - Pinterest Club: Book Folding
10:30 AM - Storytelling with Windell Campbell
11:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:15 PM - Where Did the Card Catalog Go?
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Moonwalking!
2:00 PM - Friday Film Series: Ready Player One
2:00 PM - Summer Movies @ the Library: Treasure Planet
2:00 PM - WALL-E
3:00 PM - Friday Film: Solo - A Star Wars Story
3:00 PM - Meditation Fun With Gabrielle
3:00 PM - Movie Friday: Avengers: Infinity War
3:00 PM - Robotix Blox: Build a Space Rover
3:30 PM - Kotler Art Gallery Reception
4:00 PM - Fourth Friday Downtown Tampa
4:00 PM - Painting in VR
10:00 AM - Chess Club at the Library
10:00 AM - Friends of the Library Book Sale!
10:30 AM - Chess
10:30 AM - Sahaja Meditaion
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
1:00 PM - Book Roundtable: Half a Life by V. S. Naipaul
1:00 PM - How to Start a Nonprofit
1:30 PM - Wonder
2:00 PM - Book Tasting: Lost in Space!
2:00 PM - Family Game Time
2:00 PM - Movie: Ready Player One
3:00 PM - Black Panther
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Living With Spices: Cardamom
3:00 PM - Movie Matinee: WALL-E
3:00 PM - Port Tampa City Library Quilters & Crafters
3:00 PM - Retro Movie: E.T.
3:00 PM - Sahaja Meditation
3:00 PM - Scratch Space Invaders
4:00 PM - Walk-In Tech Help
Kotler Art Gallery: Transformations: Building a World of Access and Inclusion
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Jeremy Ramos
The Art Gallery at CBA presents: Unstolen Identity - Reaffirming the Dignity of Enslaved Americans by Ladale Lloyd
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
2:00 PM - Block Party
10:00 AM - Gallery on the Avenue: A Watercolor Journey by Norma Gonzalez
10:00 AM - Mahjong
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Walk-In Tech Help
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Computer Basics Boot Camp: Email Q & A
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Tony the Balloon Guy
11:30 AM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:30 PM - Floss and Friends
1:30 PM - Baby Time
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - The Virtual Cosmos: Space Exploration in VR
2:00 PM - Block Party!
2:00 PM - Creative Writing
2:00 PM - Learning Circle: Languages
3:00 PM - Black Panther
3:00 PM - Block Party
3:00 PM - Book Discussion: Flight Behavior
3:30 PM - Crafternoon
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:00 PM - YS: Crafternoon
5:00 PM - Ready Player One
6:00 PM - Hatha Yoga
6:00 PM - Take ACT-ion Against Bullying (Part Four)
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - CoderDojo
6:30 PM - Reading with Tanner
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Universe Candle
10:00 AM - Chess Nut Society
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Learn & Play Tampa Bay
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - 3, 2, 1 Blastoff!
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Draw and Tell
10:30 AM - Toddler Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Baby Time
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - Florida Orchestra's Instrument Petting Zoo
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'N Play
1:00 PM - Kidscode
1:30 PM - Cesar Domico’s Amazing Magic Show
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Tricky Dogs Show
2:00 PM - Florida Treasures
2:00 PM - Galaxy Party
2:00 PM - Putt Putt @ the Library: Space Edition
2:00 PM - Tween & Teen Painting on Canvas
2:00 PM - Walk-in Tech Help
2:00 PM - Word: Finishing Touches
2:30 PM - Summer STEAM Club
3:00 PM - Community Drum Circle
3:00 PM - Explore Inner Space and Outer Space
3:00 PM - Mad Science: A Universe of Science!
3:00 PM - Pinterest Craft Club
3:00 PM - Summer Movies @ The Library: Ralph Breaks the Internet
3:00 PM - Tony the Balloon Guy
3:00 PM - Wonder
3:30 PM - Cameo Club
4:30 PM - Game Zone
5:00 PM - Bumblebee
5:00 PM - S.T.E.A.M. Squad: Into the Spider-Verse
5:00 PM - Teen Book Talk
6:00 PM - Anime Club
6:00 PM - Knitting @ The Depot
6:00 PM - PBS Great American Read Book Club: The Great Gatsby
6:30 PM - Kid Bingo
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time: Motion Commotion
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Moon!
10:30 AM - Motion Commotion
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:45 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Books We Love to Sing
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Bucky and GiGi: To Boldly Go Where No Clown has Gone Before
1:30 PM - Fritzy Brothers One Man Circus
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - DIY Galaxy In A Jar
2:00 PM - Story Time
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:30 PM - A Wrinkle in Time
2:30 PM - Bucky and GiGi: To Boldly Go Where No Clown has Gone Before
2:30 PM - Learn to Code... Video Games!
2:30 PM - Record in Space
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - Community Drum Circle
3:00 PM - Family Game Time!
3:00 PM - Galactic Summer Movie: Bumblebee
3:00 PM - One-On-One Tech Help
3:00 PM - Painting on Heavy Cardstock Poster Boards
3:30 PM - Flight!
3:30 PM - One-On-One Tech Help
3:30 PM - Teen Advisory Board
4:00 PM - AstroCrafts
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:30 PM - Board Gaming
6:00 PM - End of Summer Reading Party!
6:00 PM - Needle People
6:00 PM - Norma Gonzalez: Tools and Rules
6:00 PM - Recording Studio Open House
6:30 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Not So YA Book Club: The Devouring Gray by Christine Lynn Herman