Oops!
Start Date is not before End Date

Filter Events by

Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Vanessa Montenegro
Kotler Art Gallery: Diaspora by the Coalition of Hispanic Artists
Gallery on the Boulevard: Plein-Air Paintings by Joseph Weinzettle
BRD Art Display : Miriam Zimms-the Artist HIPster, Finding the Zen in the Tangle
10:00 AM - Chess Nuts
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Bilingual Storytime Programa de Cuentos Bilingües
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Draw and Tell
10:30 AM - Toddler Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Walk-in Tech Help
10:35 AM - Open Play
10:45 AM - Toddler Time
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Fun Wise Math For Children
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Story Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'N Play
1:00 PM - Mah Jongg @ The Library
2:00 PM - Charades
2:00 PM - Fitness Tracking
2:00 PM - Walk-in Tech Help
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Crafternoon
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Teen Zone
3:00 PM - Tuesday Art
3:30 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead!: Block Party
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Microsoft Excel: Introduction
3:30 PM - Teen Advisory Board
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
4:00 PM - Block Party!
5:00 PM - Teen GameZone
6:00 PM - Block Party!
6:00 PM - Citizenship Preparation Course
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Knitting @ The Depot
6:00 PM - Seminole Heights Knitters & Knotters
6:30 PM - Basic Sign language
6:30 PM - Master Gardener: Groundcovers for Central Florida
6:30 PM - U.S. Citizenship Classes
7:00 PM - DNA Basics
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
7:15 PM - Teen Advisory Board Meeting @ SouthShore
7:35 PM - Advanced Sign Language
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:00 AM - New Tampa Sewing Workshop
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Chair Yoga For All
10:15 AM - Family Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time
10:30 AM - Advanced Storytelling for Entrepreneurs
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Marketing 101
10:30 AM - Smart Start Your Business
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:45 AM - Baby Time
10:45 AM - Open Play
11:00 AM - Baby Loves Disco Sensory Crawl
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Book Discussion: The President is Missing by Bill Clinton and James Patterson
1:30 PM - Exploration Club
2:00 PM - Basic Spanish
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:00 PM - Wednesday Wii
2:30 PM - Story Time
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - Adult Writers' Group
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:15 PM - Kids Code
3:30 PM - After School Art
3:30 PM - Dip & Dot: Families
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Tech
4:00 PM - Girls Who Code: Grades 3-5
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:00 PM - Teen Advisory Board
5:30 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Basic Sign Language
6:00 PM - Bloomingdale GiveBack
6:00 PM - Needle People
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:15 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Intro to Ukulele: Strum and Sing
6:30 PM - Master Gardener: Organic Vegetable Gardening
10:00 AM - Destrezas Basicas de Computacion
10:00 AM - Gallery @ 2902 Artist's Reception: Pyramid, Inc.
10:00 AM - Gallery on the Avenue: JM Bradley’s Urban Art Experience: It Takes a Village
10:00 AM - One-on-One Technology Help
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Microsoft Excel: Introduction and Formatting
10:15 AM - Motion Commotion
10:30 AM - Baby Sign Language
10:30 AM - Family Story Time
10:30 AM - Intro to Ozobots
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Pre-K
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Open Play
10:35 AM - Toddler Time
10:35 AM - Wee Artists
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Guardian ad Litem Information Session
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:15 AM - Wee Artists
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:30 AM - Wee Artists
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:00 PM - Knitters @ Fendig
1:00 PM - Whodunit Book Club: Sworn To Slience By Linda Castillo
1:30 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:00 PM - After School Art
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Mahjong Class
2:00 PM - Online Photo Editing
2:30 PM - Baby Time
2:30 PM - Sit. Stay. Read.
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Introduction to Android Smartphones & Tablets
3:00 PM - Teen Zone
3:00 PM - Toddler Time
3:00 PM - Walk In Tech Help
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - STEAM Club
3:30 PM - Stop-Motion Sci-Fi
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
4:00 PM - Block Party
4:00 PM - Girls Who Code: Grades 6-12
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Emote Dance Party!
4:30 PM - Kids Code
4:30 PM - Teen Advisory Board
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Meet-up
5:30 PM - Craft Night Out-String Art
6:00 PM - Citizenship Preparation Course
6:00 PM - CoderDojo
6:00 PM - Easy American Sign Language: Weather
6:00 PM - STEAM: 3D Printed Cookie Cutter
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Game Zone
6:00 PM - Teen Tech
6:30 PM - Basic Sign Language
6:30 PM - Friends of the New Tampa Regional Library Board Meeting
6:30 PM - U.S. Citizenship Classes
7:45 PM - Advanced Sign Language
Galley@ 2607 Presents: America the Beautiful by Deborah Rodriguez
10:00 AM - Chess Nuts
10:00 AM - Sit 'N Stitch
10:15 AM - Ruskin Knitters
10:30 AM - Nia: Non-Impact Aerobics
10:30 AM - Walk In Tech Help
11:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:00 PM - Friday Film: Aladdin
2:30 PM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
4:00 PM - Introduction to U.S. Immigration Records
4:00 PM - Knitting @ Jimmie Keel
4:00 PM - One-on-One Tech Help
4:15 PM - Fortnite Fridays!
4:30 PM - One-on-One Tech Help
10:00 AM - Chess Club at the Library
10:00 AM - ZipperZapper KidZ Sewing @ the HIVE
10:15 AM - English Practice @ Conversation Corner
10:15 AM - Hatha Flow Yoga
10:30 AM - Chess
10:30 AM - Create: Intro to crochet
10:30 AM - Friends of the Library Book Sale: Vintage, Classic and Special Edition Books
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Science Saturdays
11:00 AM - Autumn Crafts
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
1:00 PM - Chess Do It @ The Lutz Library!
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
2:00 PM - Super Cool Science
2:00 PM - Teen Books & Bingo
2:30 PM - Alfred Hitchcock's Dial M for Murder
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Cardboard Challenge
3:00 PM - Saturday Movie Matinee
4:00 PM - Walk In Tech Help
Galley@ 2607 Presents: America the Beautiful by Deborah Rodriguez
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Vanessa Montenegro
Kotler Art Gallery: Diaspora by the Coalition of Hispanic Artists
Gallery on the Boulevard: Plein-Air Paintings by Joseph Weinzettle
1:00 PM - Teen S.A.T. Math Club
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
2:00 PM - Let's Play Board Games
2:00 PM - Pokemon
10:00 AM - Gallery on the Avenue: Brooks DeBartolo Collegiate High School: "Phoenix Rising"
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Family Time
10:15 AM - Story Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Introduction to Genealogy
10:30 AM - Walk-In Tech Help
10:30 AM - Yoga 101: Intro to Yoga for Adults
10:45 AM - Open Play
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:30 PM - Floss and Friends
1:30 PM - Baby Time
2:00 PM - Block Party
2:00 PM - Creative Writing
2:00 PM - Kids Code @thelibrary
2:00 PM - Learning Circle: Spanish for English Speakers
2:30 PM - Homework Resource Center
2:30 PM - Teen Zone
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Computer Basics Class
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - Teen Game Zone
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:00 PM - Monday Magic
4:00 PM - Pumpkin Crafternoon
4:15 PM - After School Hub
5:00 PM - Teen Advisory Board Meeting @ Riverview
5:15 PM - Get Moving! Zumba
5:30 PM - Reading with Tanner
6:00 PM - Book A Library Tech Pro
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Zentangle
6:00 PM - Zentangle with patsy monk
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - CoderDojo
6:30 PM - Cooking with Instant-Pot
6:30 PM - Master Gardener
6:30 PM - Master Gardener: Vegetable Gardening
7:00 PM - Basic Sign Language
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Cookbook Club: Cheese
10:00 AM - Chess Nuts
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Bilingual Storytime Programa de Cuentos Bilingües
10:30 AM - Itty Bitty Science: Spooky Science
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Singalong
10:30 AM - Toddler Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Open Play
10:45 AM - Toddler Time
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Mommy & Me Art
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Story Time
11:30 AM - Toddler and Preschool Yoga
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'N Play
1:30 PM - Book Discussion: Little Fires Everywhere
1:30 PM - Chair Yoga for All
1:45 PM - Book Discussion: Unsheltered by: Barbara Kingsolver
2:00 PM - Digital Device Connections
2:00 PM - Hour of Code
2:00 PM - Movie Matinee
2:00 PM - Walk-in Tech Help
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead at Fendig!
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Recording Studio Open House
3:00 PM - Senior Bingorama
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - DIY Crafting: Halloween Candles
3:30 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead!: Making Playdough
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Microsoft Excel: Formatting
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
4:00 PM - Art After School
4:00 PM - Medicare Open Enrollment Period Education
4:30 PM - Toddler Time
5:00 PM - S.T.E.A.M Squad: Harry Potter - Paint Your Patronus
6:00 PM - Book A Library Tech Pro
6:00 PM - Computer Basics Bootcamp: All About the Internet
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:30 PM - Basic Sign Language
6:30 PM - Block Party
6:30 PM - Book Discussion: Unsheltered by: Barbara Kingsolver
6:30 PM - Brandon Area Genealogical and Historical Society
6:30 PM - Make It @ Your Library: Autumn Candles
6:30 PM - Master Gardener: Bulbs For Central Florida
6:30 PM - Master Gardener: Ferns
6:30 PM - Master Gardener: Mushrooms
6:30 PM - U.S. Citizenship Classes
6:30 PM - Yoga for Every Body
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Teen Volunteer Orientation
7:35 PM - Advanced Sign Language
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Highway Safety and Motor Vehicles: Florida Licensing On Wheels
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Family Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:45 AM - Baby Time
10:45 AM - Open Play
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - STEAM Project
11:30 AM - Walk-in Tech Help
2:00 PM - Basic Spanish
2:00 PM - Book Club: Small Great Things by Jodi Picoult
2:00 PM - Book Discussion: Mr. Fox by Helen Oyeyemi
2:00 PM - Email Basics
2:00 PM - Table Top Games
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:30 PM - Story Time
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:15 PM - Kids Code
3:30 PM - After School Art
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Book Club for Beginners
3:45 PM - Teen Tech
4:00 PM - Academic Tech: Research
4:00 PM - Girls Who Code: Grades 3-5
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:45 PM - Undercover Agents - STEAM
5:30 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Basic Sign Language
6:00 PM - Game Zone - Super Smash Bros. Ultimate
6:00 PM - Needle People
6:15 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Introduction to Genealogy
7:00 PM - Bedtime Stories
10:00 AM - Destrezas Basicas de Computacion
10:00 AM - One-on-One Technology Help
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Lucky Cat Yoga: You and Baby
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Microsoft Excel: Basic Calculations
10:15 AM - Motion Commotion
10:30 AM - Baby Sign Language
10:30 AM - Book Discussion: The Death of Mrs. Westaway by Ruth Ware
10:30 AM - Family Story Time
10:30 AM - Intro to Coding With Ozobots
10:30 AM - Master Gardener: Ferns
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Pre-K
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Open Play
10:35 AM - Toddler Time
10:35 AM - Wee Artists
10:45 AM - Motion Commotion
11:00 AM - ABCs And 123s Of Yoga
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:15 AM - Wee Artists
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:30 AM - Wee Artists
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:00 PM - Help, Hope, Healing: The Crisis Center of Tampa Bay
1:30 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Craft Corner
2:00 PM - Mahjong Class
2:00 PM - Puzzle Mania
2:30 PM - Baby Time
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Book Discussion: Doctor Sleep by Stephen King
3:00 PM - Can You Afford Long Term Care?
3:00 PM - Crafternoon
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Teen Zone
3:00 PM - Toddler Time
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - STEAM Club
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Advisory Board
4:00 PM - Crafts for Kids: Halloween Paper Masks
4:00 PM - Game Zone
4:00 PM - Girls Who Code: Grades 6-12
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Kids Code
4:30 PM - What's All the Fuss About Essential Oils
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Meet-up
6:00 PM - Citizenship Preparation Course
6:00 PM - CoderDojo
6:00 PM - Easy American Sign Language: Things with Engines
6:00 PM - Get Crafty! Aztec Sun Mobiles
6:00 PM - Master Gardener: Herbaceous Perennials
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Tech
6:00 PM - Watercolor with Norma Gonzalez
6:30 PM - Basic Sign Language
6:30 PM - Elevator Pitches That Elevate You
6:30 PM - Ozobots
6:30 PM - U.S. Citizenship Classes
7:00 PM - Q&A With A Financial Planner: College Planning
7:00 PM - Using AncestryDNA Today
7:45 PM - Advanced Sign Language
10:00 AM - Chess Nuts
10:00 AM - Free Amplified Phone Distribution
10:15 AM - Ruskin Knitters
10:30 AM - Walk In Tech Help
11:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:30 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Movies @ the Library: Captain Marvel
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Microsoft PowerPoint: Introduction
4:00 PM - Friends of the Seminole Heights Library Book Sale Preview
4:15 PM - Friday Flicks!
10:00 AM - Chess Club at the Library
10:00 AM - Friends Of The John F. Germany Public Library Book Sale
10:00 AM - Friends of the Seminole Heights Library Book Sale
10:00 AM - Youth Baking Contest
10:15 AM - English Practice @ Conversation Corner
10:30 AM - Book Discussion: Pachinko by Min Jin Lee
10:30 AM - Chess
10:30 AM - Create: Intro to soap making
10:30 AM - Creating a Brag Book 101
10:30 AM - Creative Artists
10:30 AM - Intro to Genealogy Resources
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
12:00 PM - Afro-American Historical & Genealogical Society: Research Help and Monthly Meeting
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
1:00 PM - Tampa’s Untold History: Seminole Heights
2:00 PM - Hispanic Heritage Month: Cinema Day – West Side Story
2:00 PM - Introduction to Quilting
2:00 PM - Memory Box Family Craft
2:00 PM - Tribute To Poet Mary Oliver
2:30 PM - Alfred Hitchcock's Vertigo
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Sahaja Meditation
3:00 PM - Saturday At The Movies: Five Feet Apart
3:30 PM - STEAM Saturday
3:30 PM - What's All the Fuss About Essential Oils
Galley@ 2607 Presents: America the Beautiful by Deborah Rodriguez
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Vanessa Montenegro
Kotler Art Gallery: Diaspora by the Coalition of Hispanic Artists
Gallery on the Boulevard: Plein-Air Paintings by Joseph Weinzettle
10:00 AM - Friends of the Seminole Heights Library Book Sale
1:00 PM - Teen S.A.T. Math Club
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
3:00 PM - Sewing Workshop: Trick or Treat Tote Bags
3:00 PM - Sunday Book Discussion
10:00 AM - Mahjong
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:00 AM - You and Baby Yoga
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Family Time
10:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
10:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Walk-In Tech Help
10:30 AM - Yoga 101: Intro to Yoga for Adults
10:45 AM - Open Play
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Yoga For Beginners
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:15 PM - Genealogy: Cemetery Research
12:30 PM - Floss and Friends
1:00 PM - Creative Writers Group
1:30 PM - Baby Time
1:30 PM - Movie Monday: Ugly Dolls
2:00 PM - 3-D Printing Open House
2:00 PM - Creative Writing
2:00 PM - Learning Circle: Spanish for English Speakers
2:00 PM - Libros y Conversación en Español
2:30 PM - Homework Resource Center
2:30 PM - Teen Zone
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Cursive for Kids
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - It’s Like a Book Club… but for Podcasts
3:00 PM - Online Genealogy Resources
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - Block Party
3:30 PM - Teen Game Zone
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:15 PM - After School Hub
5:00 PM - Friends of the Seminole Heights Library
5:30 PM - Reading with Tanner
6:00 PM - Hands-Only CPR
6:00 PM - Master Gardener: Pest Control Solutions
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Ukulele Strum and Sing
6:15 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Card Making with Pat Johnson
6:30 PM - Frosted Pumpkin
6:30 PM - Master Gardener: Micro Irrigation For Patio And Container Gardens
7:00 PM - Basic Sign Language
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Bedtime Stories
10:00 AM - Chess Nuts
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Bilingual Storytime Programa de Cuentos Bilingües
10:30 AM - Block Party Jr.!
10:30 AM - Master Gardener: Microirrigation for Patios and Container Gardens
10:30 AM - Social Media Basics
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Draw and Tell
10:30 AM - Toddler Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Walk-in Tech Help
10:35 AM - Open Play
10:45 AM - Toddler Time
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Morning Book Club: Orphan #8 by Kim van Alkemade
11:00 AM - Mr. Brad's Music
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:15 AM - Safety Superhero Academy Story Time: Escape Plan!
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Story Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'N Play
1:00 PM - Mah Jongg @ The Library
1:30 PM - Friends of the North Tampa Branch Library Meeting
2:00 PM - Charades
2:00 PM - Deepfakes?
2:00 PM - Walk-in Tech Help
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Crafternoon
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead!: Sharks!
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Microsoft Excel: Basic Calculations
3:30 PM - Teen Advisory Board
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
4:00 PM - Ada T. Payne Friends of the Urban Libraries Meeting
5:00 PM - S.T.E.A.M. Squad: Harry Potter - House Bookmarks
6:00 PM - All About Cats
6:00 PM - Citizenship Preparation Course
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Friends of the Riverview Branch Library
6:00 PM - Knitting @ The Depot
6:00 PM - Seminole Heights Knitters & Knotters
6:30 PM - Basic Sign Language
6:30 PM - Bookish Cosplay
6:30 PM - Master Gardener: Dragonflies & Damselflies with Erica Strand
6:30 PM - U.S. Citizenship Classes
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Ukulele Workshop
7:35 PM - Advanced Sign Language
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:00 AM - New Tampa Sewing Workshop
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Chair Yoga For All
10:15 AM - Family Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Estrategias Exitosas para Nuevos Negocios
10:30 AM - Hillsborough County Fire Rescue Presents: Safety Superhero Academy: Escape Plan!
10:30 AM - Read With Me
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:45 AM - Baby Time
10:45 AM - Open Play
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - The Little Mermaid
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:30 PM - Exploration Club
2:00 PM - Basic Spanish
2:00 PM - Book Discussion: The Red Address Book by Sofia Lundberg
2:00 PM - Elder Law
2:00 PM - Living with Spices: Turmeric
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:00 PM - Wednesday Wii
2:30 PM - Sit. Stay. Read.
2:30 PM - Story Time
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:15 PM - Kids Code
3:30 PM - After School Art
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Tech
4:00 PM - Academic Tech: Writing and Citing
4:00 PM - Girls Who Code: Grades 3-5
4:00 PM - Teen Advisory Board
4:00 PM - The Little Mermaid
5:30 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Basic Sign Language
6:00 PM - Bloomingdale GiveBack
6:00 PM - Needle People
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:15 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Book Discussion: The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket
7:00 PM - Blues In The Library
10:00 AM - Destrezas Basicas de Computacion
10:00 AM - One-on-One Technology Help
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Microsoft Excel: Charts and Graphs
10:15 AM - Motion Commotion
10:30 AM - Baby And Toddler Yoga
10:30 AM - Baby Sign Language
10:30 AM - Coding: Creating Phone Apps
10:30 AM - Motion Commotion
10:30 AM - Smart Start Your Business
10:30 AM - Story Time: Pre-K
10:30 AM - The Little Mermaid
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Open Play
10:35 AM - Toddler Time
10:35 AM - Wee Artists
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:15 AM - Wee Artists
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:30 AM - Wee Artists
1:00 PM - Crazy Crafting Crew Celebrates National Yarn Day
1:00 PM - Knitters @ Fendig
2:00 PM - After School Art
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Cooking For Two At Home - Fast, Frugal, And Fun
2:00 PM - Elder Law
2:00 PM - Mahjong Class
2:00 PM - SouthShore Readers
2:30 PM - Baby Time
2:30 PM - Sit. Stay. Read.
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - STEAM Program: Sweet and Sour
3:00 PM - Teen Zone
3:00 PM - Toddler Time
3:00 PM - Walk In Tech Help
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - STEAM Club
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
4:00 PM - Block Party
4:00 PM - Craftivities: Glow in the Dark Dog
4:00 PM - Girls Who Code: Grades 6-12
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Kids Code
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Meet-up
5:30 PM - Lettuce Lake in a Year-Creatures & Critters in Our Community
6:00 PM - Citizenship Preparation Course
6:00 PM - Easy American Sign Language: Mo-Money
6:00 PM - Graphic Novel Book Club - Fun Home: A Family Tragicomic
6:00 PM - STEMagination: OZOBOT/LEGO Maze Challenge
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Tech
6:30 PM - Basic Sign Language
6:30 PM - Meet Lynda
6:30 PM - U.S. Citizenship Classes
7:00 PM - Introduction To Digital Photography
7:00 PM - Recording Studio Open House
7:45 PM - Advanced Sign Language
10:00 AM - Chess Nuts
10:00 AM - Sit 'N Stitch
10:15 AM - Ruskin Knitters
10:30 AM - Friction Farm - Tell Me a Story
10:30 AM - Nia: Non-impact Aerobics
10:30 AM - Walk In Tech Help
11:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
2:00 PM - Master Gardener: Growing Microgreens
2:30 PM - Keep Your Relationship Strong After Becoming Parents
2:30 PM - Tai Chi with Bonnie Birdsall
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Learn Zentangle
3:00 PM - Movies @ the Library: Shazam!
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
4:00 PM - Knitting @ Jimmie Keel
4:00 PM - One-on-One Tech Help
4:15 PM - Fortnite Fridays!
4:30 PM - One-on-One Tech Help
6:00 PM - Alice G. Smith Lecture
10:00 AM - Chess Club at the Library
10:00 AM - Community Day
10:00 AM - Game Day
10:15 AM - English Practice @ Conversation Corner
10:30 AM - Chess
10:30 AM - Great Book Discussion: The Fire Next Time, By James Baldwin
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Wee Creative: Let's Create
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Family Day
11:00 AM - Introduction to Genealogy
11:00 AM - Kindness Rocks!
11:00 AM - Making Ukulele Music Kid's Jam
11:00 AM - Mobile Gaming Revolution
11:30 AM - Creative Artists: Let's Create
1:00 PM - Chess Do It @ The Lutz Library!
1:00 PM - Drawing with Tim Gibbons
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
2:00 PM - DNA and the Search for Family Roots
2:00 PM - Introduction to Quilting
2:00 PM - October Fest!
2:00 PM - Poetry Workshop
2:00 PM - South Tampa Ukulele Jam
2:30 PM - Alfred Hitchcock's Rear Window
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - Book Club: In the Woods by Tana French
3:00 PM - Ghostly 3D Printing
3:00 PM - The Battleground: Poetry Party
4:00 PM - Walk In Tech Help
6:00 PM - Monster Bash IX: Dark Circus
Galley@ 2607 Presents: America the Beautiful by Deborah Rodriguez
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Vanessa Montenegro
Kotler Art Gallery: Diaspora by the Coalition of Hispanic Artists
Gallery on the Boulevard: Plein-Air Paintings by Joseph Weinzettle
1:00 PM - Teen S.A.T. Math Club
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
2:00 PM - Pokemon
9:30 AM - Highway Safety and Motor Vehicles: Florida Licensing on Wheels
10:00 AM - Documentary: Project Nim
10:00 AM - Highway Safety and Motor Vehicles: Florida Licensing on Wheels
10:00 AM - Podcasts 101
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Family Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Fun Wise Math
10:30 AM - Peace in the Pages: Meditation & Book Discussion
10:30 AM - The Italian Club Cemetery Tour
10:30 AM - Walk-In Tech Help
10:45 AM - Open Play
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Book Discussion: Finding Dorothy by Elizabeth Letts
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:30 PM - Baby Time
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Block Party
2:00 PM - Creative Writing
2:00 PM - Learning Circle: Spanish for English Speakers
2:00 PM - Recording Studio Open House
2:30 PM - Homework Resource Center
2:30 PM - Teen Zone
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Computer Basics Class
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - Messy Mondays
3:30 PM - Teen Game Zone
4:00 PM - Anansi and the Tree of Life Puppet Show
4:00 PM - Crafternoon: Spooky Science
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:15 PM - After School Hub
5:15 PM - Get Moving! Zumba
5:30 PM - Reading with Tanner
6:00 PM - Adult Coloring
6:00 PM - Book A Library Tech Pro
6:00 PM - Card Making and Paper Crafting with Traci Day
6:00 PM - Intro to Tai Chi
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Yoga 101: Intro to Yoga for Adults
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Block Party!
6:30 PM - CoderDojo
7:00 PM - Basic Sign Language
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Book Discussion: Eleanor Oliphant Is Fine, By Gail Honeyman
10:00 AM - Chess Nuts
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:15 AM - Wee Artists
10:15 AM - You And Baby Yoga
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Bilingual Storytime Programa de Cuentos Bilingües
10:30 AM - Financing Your Business
10:30 AM - My Lil' Yogi
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Singalong
10:30 AM - Toddler Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Open Play
10:45 AM - Toddler Time
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - ABCs & 123s Of Yoga
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Story Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'N Play
1:00 PM - Portrait Photography 101
1:30 PM - Chair Yoga for All
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Hour of Code
2:00 PM - The Internet Archive and the Wayback Machine
2:00 PM - Walk-in Tech Help
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Pinterest Craft Club
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead!: Grossology
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:30 PM - The Little Mermaid
3:30 PM - Word: Introduction
4:30 PM - Mini Pumpkin Painting
4:30 PM - Toddler Time
5:00 PM - S.T.E.A.M. Squad: Hogwarts at the Library-Charms Class
6:00 PM - Book A Library Tech Pro
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Paying for College
6:30 PM - Ancestry Library Edition for Beginners
6:30 PM - Book Discussion: NOS4RA2 by Joe Hill
6:30 PM - Cookbook Club: Fall Into Flavor
6:30 PM - Master Gardener: Gardening with Mobility Issues
6:30 PM - U.S. Citizenship Classes
7:00 PM - Family Time
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Family Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Field Trip to the Fire Station
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:45 AM - Baby Time
10:45 AM - Open Play
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - STEAM Project
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Basic Spanish
2:00 PM - Table Top Games
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:00 PM - Wee Artist
2:30 PM - Computer Basics Bootcamp: Mouse & Keyboard
2:30 PM - Story Time
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:15 PM - Kids Code
3:30 PM - After School Art
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Tech
4:00 PM - Academic Tech: Presentation
4:00 PM - Girls Who Code: Grades 3-5
4:00 PM - Reading with Bonnie
4:45 PM - Tween STEAM Project
5:30 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Basic Sign Language
6:00 PM - Family Game Night!
6:00 PM - Game Zone - Guitar Hero
6:00 PM - Keep Your Relationship Strong After Becoming Parents
6:00 PM - Needle People
6:15 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Introduction to Genealogy
6:30 PM - NIA: Non-Impact Aerobics
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Bump in the Night Book Discussion
7:00 PM - Create Your Own Halloween Icons Using Adobe Illustrator
10:00 AM - Destrezas Basicas de Computacion
10:00 AM - One-on-One Technology Help
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Motion Commotion
10:30 AM - Baby Sign Language
10:30 AM - Family Story Time
10:30 AM - Learn A New Language!
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Pre-K
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Open Play
10:35 AM - Toddler Time
10:35 AM - Wee Artists
10:45 AM - Toddler Art Time!
11:00 AM - ABCs And 123s Of Yoga
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:15 AM - Wee Artists
11:30 AM - Book Discussion: Finding Dorothy
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:30 AM - Wee Artists
12:30 PM - Caregiver Open House
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Ipads in Full Steam
2:00 PM - Mahjong Class
2:00 PM - Meditation Fun by Gabrielle
2:30 PM - Baby Time
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Teen Zone
3:00 PM - Toddler Time
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - STEAM Club
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Advisory Board
4:00 PM - Escape Room
4:00 PM - Game Zone
4:00 PM - Girls Who Code: Grades 6-12
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Kids Code
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Meet-up
5:30 PM - History of Cigar City
6:00 PM - Citizenship Preparation Course
6:00 PM - Easy American Sign Language: Holiday Cheer
6:00 PM - Stage Makeup Demo: Scars & Wounds
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:00 PM - Teen Tech
6:30 PM - Meditation for Stress Relief
6:30 PM - U.S. Citizenship Classes
7:00 PM - It’s Like a Book Club… but for Podcasts
10:00 AM - Chess Nuts
10:15 AM - Ruskin Knitters
10:30 AM - Pinterest Club: Decorated Fall Mug
10:30 AM - Walk In Tech Help
11:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - It’s Like a Book Club… but for Podcasts
3:00 PM - Meditation Fun With Gabrielle
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Microsoft PowerPoint: Creating Slides
4:00 PM - Fourth Friday Downtown Tampa
4:15 PM - Friday Flicks!
10:00 AM - Chess Club at the Library
10:15 AM - English Practice @ Conversation Corner
10:15 AM - Family Heritage Festival
10:15 AM - Probate Records: Wills and a Whole Lot More
10:30 AM - Altered Art 101: Altered Composition Book
10:30 AM - Chess
10:30 AM - Intro to Typing
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - Sahaja Meditation
10:30 AM - STEAM Saturday
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Magnificent Monster Party
11:30 AM - Bounty Land: It’s Complicated
1:00 PM - Book Roundtable: Under the Volcano by Malcolm Lowry
1:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
1:00 PM - How to Start a Nonprofit
1:45 PM - So You Can't Read a Foreign Language: Deciphering Vital Records - Tips and Tricks
2:00 PM - Book Tasting: Period Pieces
2:00 PM - Color Me Calm
2:00 PM - Introduction to Quilting
2:00 PM - Teen Horror Fest
2:00 PM - Tissue Paper Spider Craft
2:30 PM - Alfred Hitchcock's The Birds
3:00 PM - 1619 to 1645: African & European Indentureships and Escheatment of Land - My Ancestors In Colonial Virginia
3:00 PM - Block Party!
3:00 PM - It’s Like a Book Club… but for Podcasts
3:00 PM - Port Tampa City Library Quilters & Crafters
3:00 PM - Retro Movie Saturday: Casper
3:00 PM - Sahaja Meditation
3:00 PM - Saturday At The Movies: Missing Link
3:30 PM - Color Me Calm - Adult Meditative Coloring
3:30 PM - Halloween Pumpkin Magnet
4:15 PM - Using the New DNA & Family Tree Genealogy Tools
Galley@ 2607 Presents: America the Beautiful by Deborah Rodriguez
Art Gallery at the Maureen Gauzza Public Library: The Art of Vanessa Montenegro
Kotler Art Gallery: Diaspora by the Coalition of Hispanic Artists
Gallery on the Boulevard: Plein-Air Paintings by Joseph Weinzettle
1:00 PM - Bell Jar Necklaces on Plath's Birthday
1:00 PM - Seminole Heights Garden Tour
1:00 PM - Teen S.A.T. Math Club
1:15 PM - Yoga 101 For Adults
2:00 PM - Block Party!
All Day - Closing
10:00 AM - It’s Like a Book Club… but for Podcasts!
10:00 AM - Seffner Stitching Society
10:05 AM - Baby Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - The ABC's And 123's of Yoga For Children
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Fiber Arts Group
10:30 AM - Walk-In Tech Help
10:45 AM - Open Play
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Yoga For Beginners
11:30 AM - Book Discussion: Salt to the Sea
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:00 PM - Creative Writers Group
1:30 PM - Baby Time
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
1:30 PM - Movie Monday: Aladdin
2:00 PM - Learning Circle: Spanish for English Speakers
2:30 PM - Homework Resource Center
2:30 PM - Teen Zone
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Book Discussion: The Broken Girls
3:00 PM - Cursive for Kids
3:00 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
4:00 PM - Get Moving! Yoga
4:15 PM - After School Hub
5:00 PM - Book-o-Ween!
5:00 PM - Frankentoys
5:30 PM - Halloween Green Scream
5:30 PM - Movie Night @ the Library: Little
5:30 PM - Reading with Tanner
6:00 PM - Martial Mindfulness for Teens
6:00 PM - Teen Advisory Board
6:15 PM - Tai Chi With Bonnie Birdsall
6:30 PM - Bedtime Stories
6:30 PM - Stressless Holiday Entertaining
6:30 PM - Teen Advisory Board Meeting
6:30 PM - Ukulele Workshop
7:00 PM - Basic Sign Language
7:00 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Master Gardener: Cooking with Herbs
10:00 AM - Chess Nuts
10:00 AM - Paint Your Fairy Tale
10:00 AM - Toddler Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Mexican Train Dominoes
10:15 AM - Toddler Time
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Bilingual Storytime Programa de Cuentos Bilingües
10:30 AM - Spooky Scary Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Draw and Tell
10:30 AM - The Little Mermaid
10:30 AM - Toddler Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Open Play
10:45 AM - Toddler Time
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Story Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Toddler Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
12:00 PM - Stay 'N Play
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Technology Q & A
2:00 PM - Walk-in Tech Help
2:30 PM - Intro to Genealogy
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Crafternoon
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - Teen Zone
3:30 PM - Full S.T.E.A.M. Ahead!: Book-o-Ween Crafts
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:30 PM - Word: Document Formatting
5:00 PM - S.T.E.A.M. Squad: Hogwarts at the Library - Herbology: DIY Terrariums
5:00 PM - Teen: Art in the Stacks
6:00 PM - Anime Club
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - PBS Great American Read Book Club: The Picture of Dorian Gray
6:00 PM - Seminole Heights Knitters & Knotters
6:00 PM - Tech Hacks for Writers
6:00 PM - Teen Advisory Board Meeting @ Riverview
6:30 PM - No-Carve Pumpkins
6:30 PM - U.S. Citizenship Classes
7:00 PM - Family Time
7:00 PM - Recording Studio Open House
9:00 AM - 1 Million Cups - Tampa
10:00 AM - Baby Time
10:00 AM - Gallery on the Avenue: Brooks DeBartolo Collegiate High School: Phoenix Rising
10:00 AM - Library Office Hours at the ECC
10:00 AM - New Tampa Sewing Workshop
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Family Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time
10:15 AM - Story Time
10:30 AM - ABCs and 123s of Yoga
10:30 AM - Baby Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Toddler Time
10:45 AM - Baby Time
10:45 AM - Open Play
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - English Practice @ Conversation Corner
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Wee Artists
11:30 AM - Baby Time
11:30 AM - Walk-in Tech Help
1:30 PM - Exploration Club
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Basic Spanish
2:00 PM - Walk-In Tech Help
2:30 PM - Story Time
3:00 PM - ¡Charlemos! Conversación en Español
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:15 PM - Kids Code
3:30 PM - After School Art
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:45 PM - Teen Tech
4:00 PM - Girls Who Code: Grades 3-5
4:00 PM - Halloween Barktacular with Bonnie
4:00 PM - Pumpkin Decorating Contest
5:30 PM - English Practice @ Conversation Corner
6:00 PM - Adult Painting on Canvas
6:00 PM - Basic Sign Language
6:00 PM - DIY Crafting: Monster Book of Monsters
6:00 PM - Movie Night: Beetlejuice
6:00 PM - Needle People
6:15 PM - Bedtime Stories
7:00 PM - Not-So-YA Book Club
7:00 PM - Photoshop Basics
10:00 AM - Destrezas Basicas de Computacion
10:00 AM - One-on-One Technology Help
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Baby Time
10:05 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Baby Time
10:15 AM - Motion Commotion
10:15 AM - Walk In Tech Help
10:30 AM - Baby Sign Language
10:30 AM - Family Story Time
10:30 AM - Story Time
10:30 AM - Story Time: Pre-K
10:30 AM - Toddler Time
10:35 AM - Open Play
10:35 AM - Toddler Time
10:35 AM - Wee Artists
10:45 AM - Toddler Time
11:00 AM - Baby Time
11:00 AM - Story Time
11:00 AM - Toddler Time
11:00 AM - Toddler Time
11:15 AM - Wee Artists
11:30 AM - Walk-in Tech Help
11:30 AM - Wee Artists
1:00 PM - Crazy Crafting Crew
1:30 PM - Learn & Play Tampa Bay
2:00 PM - Book A Library Specialist
2:00 PM - Mahjong Class
2:30 PM - Baby Time
3:00 PM - After School Kids Zone
3:00 PM - Homework Resource Center
3:00 PM - STEAM Program: Sweet & Sour
3:00 PM - Teen Zone
3:00 PM - Toddler Time
3:30 PM - Homework Resource Center
3:30 PM - STEAM Club
3:30 PM - Teen Game Zone
3:30 PM - Teen Zone
3:30 PM - Teen Zone: Spooky Films and Fun
4:00 PM - Block Party
4:00 PM - Girls Who Code: Grades 6-12
4:00 PM - The Battleground: Youth Self-Defense Class
4:30 PM - Kids Code
5:00 PM - The Battleground: Teen Poetry Meet-up
6:00 PM - Citizenship Preparation Course
6:00 PM - Teen Halloween Party
6:00 PM - Teen Tech
6:30 PM - Sewing at the Library: Cthulhu Plush
6:30 PM - U.S. Citizenship Classes